Zbigniew Chlebowski

Zbigniew Chlebowski – ur. 8 marca 1964 r. w Żarowie, polski polityk i samorządowiec, poseł na Sejm. Ukończył studia na Wydziale Mechanizacji Rolnictwa Akademii Rolniczej we Wrocławiu, uzyskując tytuł zawodowy magistra inżyniera. Odbył studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu (zarządzanie strategiczne) oraz na Wydziale Zarządzania dla Administracji Publicznej w Wielkopolskiej Szkole Biznesu przy Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (finanse administracji publicznej). Uzyskał stopień MBA, a także Międzynarodowy Certyfikat Menedżera z zakresu zarządzania w administracji.

W latach 1990-2001 pełnił funkcję burmistrza Żarowa. Od 1998 do 2001 roku był także radnym sejmiku dolnośląskiego, wybranym z listy AWS. Od 2001 roku związał się z Platformą Obywatelską, z ramienia tej partii uzyskał mandat poselski. 1 października 2009 roku został zawieszony w pełnieniu funkcji przewodniczącego klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej po opublikowaniu stenogramów jego rozmów z biznesmenami z branży hazardowej (afera hazardowa). Został usunięty z PO.

Został prezesem w Europejskim Konsorcjum Kolejowym „Wagon”, które podpisało kontrakt na dostawę wagonów za kwotę ponad 100 mln zł. Chodziło o dostawę 330 nowych wagonów-platform do przewozu kontenerów. Zbigniew Chlebowski do EKK „Wagon” trafił kilka miesięcy przed podpisaniem przez spółkę rekordowego kontraktu z PKP Cargo.

W 2014 roku spowodował wypadek samochodowy, za który zwykły śmiertelnik zostałby ukarany 500 złotowym mandatem i co najmniej sześcioma punktami karnymi. Co ciekawe, Chlebowski został tylko pouczony.

zbigniew-chlebowski

Related Posts