Włodzimierz Karpiński

Włodzimierz Karpiński – ur. 16 listopada 1961 r. w Puławach, polski polityk, samorządowiec, z wykształcenia chemik. W 1990 roku ukończył studia na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. W 1993 roku ukończył również studia menedżerskie na Uniwersytecie Warszawskim, a w 2004 roku studia podyplomowe w zakresie zarządzania funduszami strukturalnymi i prawa Unii Europejskiej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej.

Od 1986 do 1989 roku był pracownikiem Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych „Polfa Tarchomin”, a następnie dyrektorem w BPT „Synteza”. W latach 1990–1994 prowadził własną działalność gospodarczą. Był również kierownikiem w Przedsiębiorstwie Remontowo-Montażowego „Remo” w Puławach i w „OIC Poland” w Lublinie. W latach 1994–2002 pełnił funkcję wiceprezydenta Puław. W 2001 roku wstąpił do Platformy Obywatelskiej. Do 2005 roku był radnym miasta i równocześnie pełnił funkcję członka zarządu Grupy Azoty Zakładów Azotowych „Puławy”.

W 2005 roku uzyskał mandat poselski. W sierpniu 2011 roku został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, a w listopadzie objął stanowisko sekretarza stanu w nowo utworzonym resorcie administracji i cyfryzacji. W kwietniu 2013 roku został ministrem skarbu państwa w rządzie Donalda Tuska. W październiku 2013 roku wybrany został na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej w województwie lubelskim.

W czerwcu 2014 roku zostało ujawnione nagranie jego podsłuchanej rozmowy z Jackiem Krawcem (afera podsłuchowa). W rozmowie padły m.in. słowa:

[…] to było spotkanie z posłami jakiejś Polski wschodniej […]. I ona tam powiedziała o jakimś rozwoju ekspansyjno-dyfuzyjnym, czy jakimś wiesz, że powstaną silne ośrodki. Kołem zamachowym w tej teorii jest profesor […] od rozwoju regionalnego. Ta teoria sprowadza się, że na koniec wiesz, chuj tam z tą Polską wschodnią, nie?

We wrześniu 2014 roku ponownie objął stanowisko ministra skarbu państwa, ale w rządzie Ewy Kopacz. Został odwołany w czerwcu 2015 roku, kiedy Ewa Kopacz robiła „rekonstrukcję” rządu po ujawnionych kolejnych materiałach dotyczących afery podsłuchowej. W wyborach parlamentarnych w 2015 roku Włodzimierz Karpiński startował z 2 miejsca na liście PO w okręgu nr 6 w Lublinie, w Polsce wschodniej…

wlodzimierz-karpinski

  • tagi

Related Posts