ACTA

– Polski rząd mimo masowych protestów społecznych podpisał ACTA, międzynarodowe porozumienie w sprawie zwalczania podrabianych towarów i piractwa. Przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Gospodarki potwierdzili, że polski rząd od samego początku wspierał prace nad ACTA i nie podnosił żadnych zastrzeżeń co do jego zgodności z polskim prawem czy interesami polskiego społeczeństwa.

Według ekspertów i konsultantów ACTA może wywołać obniżenie konkurencyjności i innowacyjności polskich i europejskich podmiotów gospodarczych oraz stwarza poważne ryzyko naruszenia prawa do prywatności i wolności słowa w internecie. Nie udostępniono też opinii publicznej wszystkich dokumentów związanych z procesem negocjacji porozumienia. Mimo obietnic ze strony rządu, nie było również w Polsce poważnej dyskusji na temat zagrożeń związanych z przyjęciem porozumienia.

Na całym świecie, ale także w Polsce odbywały się protesty przeciwko podpisaniu ACTA, w których jednorazowo brało udział nawet kilkanaście tysięcy osób.  W ramach protestów przeciwko ACTA nastąpiły też ataki hakerskie na strony rządowe, które wykazały jak słabo są one zabezpieczone, a dostęp do administracji strony internetowej premiera Donalda Tuska można było uzyskać wpisując login: admin i hasło: admin1. Gdy zostało to odkryte przez grupę hakerów została podmieniona treść na stronie. Zamiast aktualności oraz komunikatów na temat pracy premiera Donalda Tuska wyświetliło się okno z dostępem do nagrania ze znaną blogerką Basią, bohaterką internetowych filmików i informacja o zhakowaniu strony w ramach protestu przeciwko ACTA.

Zhakowane zostały też strony Ministerstwa Kultury, Sejmu, Senatu, Prezydenta i ZAiKS-u. Według Pawła Grasia, rzecznika rządu, strony premiera nie działały ponieważ tak wiele osób było zainteresowanych treścią zawartą na nich. Do ataku hakerskiego przyznała się grupa Anonymous, która protestowała w ten sposób przeciwko podpisaniu ACTA. Szef BBN Stanisław Koziej stwierdził, że jeśli hakerzy nadal będą blokować rządowe strony, wówczas będą istniały podstawy do rozważań na temat wprowadzenia stanu wyjątkowego.

protesty przeciw ACTA

Protestowali również zwykli internauci umieszczając wpisy przeciwko ACTA na profilu Kancelarii Premiera na Facebooku. Kancelaria wpisy usuwała, jednego dnia zniknęło z profilu aż pięć tysięcy wpisów, a ich autorzy byli blokowani. Centrum Informacyjne Rządu po tym jak wypłynęła informacja o wykasowaniu komentarzy z Facebooka tłumaczyło się, że internauci nie stosowali się do standardów „netykiety”, spamowali i pisali wulgaryzmy. Tymczasem, jak ustalili dziennikarze, wulgarnych wpisów było ok. 2%.

ACTA została podpisana 26 stycznia 2012 roku w Tokio. Podpis pod kontrowersyjną umową złożyła polska ambasador w Tokio Jadwiga Maria Rodowicz-Czechowska. Razem z Polską ACTA ratyfikowały: Belgia, Bułgaria, Czechy, Finlandia, Francja, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Hiszpania, Szwecja i Wielka Brytania. Podpisu nie złożyły: Cypr, Estonia, Niemcy, Słowacja i Holandia.

Zobacz też: Cyfryzacja państwa w czasie rządów Platformy Obywatelskiej.